11-12 листопада 2017 р. відбулась канонічна візитація єпископа-помічника Камянець-Подільської Дієцезії Радослава Змітровича в парафії св. Андрія Боболі в с. Печера (Тульчинського р-н.).

Після вшанування реліквій св. Андрія Боболі та привітання парафіян  єпископ Радослав мав можливість ознайомитись з історією печерської парафії, яку представи пан Григорій Шаталюк:

Історія католицизму у нашому краю нараховує кілька століть. На початку XIX ст. Нові власники переробили жилий будинок на домашню, дерев’яну каплицю критою соломою. Від самого початку печерська каплиця була філією і належала до немирівської парафії. В 1825році земний власник Я. Н. Свейковський збудував нову каплицю. Її було збудовано з каміння, підлога була дерев’яна, дах накрито гонтою. Каплицю увінчувала дзвіниця.

В 1843 році Костянтин Потоцький перебудував стіни, зробив великі вікна, замінив стелю, завісив п’ять дзвонів. Окрім цього біля каплиці збудував кам’яний будинок для органіста, купив малі органи.

В 1904 році збудована унікальна каплиця-мавзолей Потоцьких – будівля геніального архітектора В. Городецького.

Нова печерська мурована каплиця була збудована в псевдо-романському стилі (її будівля має вигляд латинського хреста) з гранітних брил, поєднаних цементом і піщаними блоками. На цоколі цієї будівлі зроблено два написи: «Проектував Владислав Городецький» та «Збудували Костянтин і Яніна з Потоцьких подружжя Потоцьких 1904». Західний фасад та бокові фасади архітектор оздобив різьбленим камінням. На фасаді герб, а нижче родовий девіз Потоцьких «Щит протиставив щитам». На всіх вікнах був вітраж. Хори, де розміщувався орган, підсвічувались сонячним промінням яке заломлювали призми-люксфери.

Підземну крипту оздоблює герб Потоцьких «Pilawa» і герб попередніх власників Печери Свейковських – «Trzaska». Серед похованих з родини Потоцьких і Свейковських також печерський титулярний капелан канонік о. Міхал Ломніцький(1780-1863).

На початку XX ст. в Печері жило понад 200 католиків обох статей, а в с. Даньківці – ще 90 осіб. В 1928 році в Печері, згідно з даними Тульчинського Районного Комітету Партії, жило 394 поляків.

В 1929 році каплицю закрито, обох священників – арештовано. Отець Фелікс Любчинський помер 17 листопада 1931 року в концтаборі на Соловках у віці 45 років. Отець Ігнатій Любєньський також помер в 30-х роках на соловецьких островах. Органіста Йосифа Бачинського, розстріляли в штабі вінницького НКВД. В1942 році помер в таборі Березлаг (свердловський район) диригент церковного кола співаків Кароль Баран.

Репресії направлені проти поляків і проти віруючих міцно відчули печерські католики. Тільки осінню 1957 року органи НКВД в селі Печера арештували понад 50 чоловік.

У родинній каплиці були в різні часи магазин, санаторний клуб, склад, бібліотека, дискотека.

На війні 1941-1945 років загинуло понад 40 чоловіків-католиків з печерської парафії.

В 1993 році стало можливе повернення вірним каплиці. Покровителем стає мученик Андрій Боболя.

Першим настоятелем був о. Гжегож Томашевський який проводив катехези для молоді, керує ремонтом костелу, піклується також про інші чотири парафії: Брацлав, Тульчин, Копіївка, Немирів.

Далі пан Віктор Музика пригадав усіх священиків, які працювали в печерській парафії; а після цього єпископ спілкувався з місцевою громадою. Кожен день завершувався Святою Євхаристією.

 

Канонічна візитація у с. Печера: 1 коментар

Коментарі закриті.