№ 11305/20                                              Кам’янець-Подільський, 2020-04-03

 Вказівки для вірних та священиків

Переживаємо важкий час, але це час благодаті, тому закликаємо вас пережити його у глибокому зосереджені з великою покорою та любов’ю до Бога і ближнього. Усі зовнішні обставини, небезпека зараження та навіть загроза смерті, можуть допомогти кожному з нас більше відкритись на дар спасіння, які будемо переживати під час зустрічі з Ісусом Христом, Правдивою Любов’ю, Який віддав себе на страждання і смерть заради нашого спасіння.  Більшість з вас не зможуть бути присутніми фізично на Літургії у храмі, але Христос прийде до вас, і якщо ви відкриєте ваші серця, Він наповнить їх миром і життям, яке ніщо не може зруйнувати.

Як це конкретно пережити?

1. Пропозиції щодо таїнства Примирення з Богом та іншими – Великодня сповідь

 • За звичайної форми сповіді належить застосувати маску та попередньо продезінфікувати руки, віконце конфесіоналу мусить мати захисну плівку, а ще краще, щоб пенітент не наближався до священика ближче ніж на метр, лише зупинився на спеціально приготовленому колінопреклоннику, щоб ні пенітент ні священик не інфікували один одного у випадку хвороби, або ж приймати пенітентів у окремій кімнаті.
 • Коли фізична присутність пенітента в храмі є неможливою, з огляду на вік, хворобу чи ступінь захворювання, потрібно у місці свого перебування дотриматись п’яти умов доброї сповіді (1. іспит совісті, 2. жаль за гріхи, 3. міцне постановлення виправитись та 5. винагородження Богу та ближньому), винятком буде лише четверта умова – усна сповідь, замість визнання своїх гріхів перед священиком, особа їх лише згадає подумки (задумуючись над своїм життям та відносинами з ближніми, щоб пробачити і – якщо треба- просити прощення у інших), після чого помолиться покутний акт і обире собі покуту згідно з тяжкістю своїх гріхів. У випадку смерті пенітенту будуть прощені усі гріхи, як тяжкі так і легкі. Коли загроза епідемії мине, а пенітент матиме нагоду наступної індивідуальної сповіді, він мусить посповідатися ще раз з усіх тяжких гріхів, оскільки прощеними будуть вважатися лише легкі гріхи.
 • Можливість участі онлайн у літургії покаяння о 20.00 у Великий Понеділок, Великий Вівторок і Велику Середу в храмі братів капуцинів у Вінниці: https://www.youtube.com/channel/UCh7NUq7WOB8rf8Uq_m1kzXw?view_as=subscriber

2. Участь у Євхаристії є дуже важливою. У цій ситуації пропонуємо три варіанти:

 • Через фізичну присутність на Євхаристії в храмі, але вона буде можлива тільки для малої кількості осіб.
 • Через пережиття Літургії вдома, для цього надсилаємо вам допоміжні матеріали. Це може бути дуже глибоким досвідченням Божої благодаті для ваших сімей. Вказівки щодо того, як проводити живу літургію вдома, можна також знайти:

https://www.youtube.com/watch?v=5SKO5NIO2lI

 • За посередництвом засобів масової інформації. Дуже важливо, щоб ті, хто робить трансляції, робили це на високому рівні. Ті ж, хто бере участь у літургії онлайн, нехай роблять це гідно, одягнені належним чином, зосередженні на переживанні літургії / без напоїв та їжі, не переходячи від каналу до каналу /, хай пам’ятають про зустріч з Господом у Духовному Причасті. (Див. Духовне прийняття Святого Причастя – молитовник “Щоденно з Богом” ст. 146, «Християнський молитовник» ст. 70).
 • Заохочуємо до переживання трансльованої Літургії Пасхального Трідіуму з катедри Св. Петра і Павла у Кам’янці-Подільському, а також за посередництвом телебачення EWTN, Радіо Марія, Credo. Долучаєтся додаток якій містить детальну інформацію про трансляції:

https://www.youtube.com/channel/UCajvcnMCpNDmELmIKVABIvA

Слід зазначити, що на час карантину було уділено звільнення (диспенси) від обов’язкової фізичної участі у Літургії в неділю і урочистості в храмі, але обов’язок переживати Літургію у ці дні залишався. Пам’ятайте про Літургію за допомогою телебачення, інтернету чи радіо, якщо ж засоби масової інформації для вас недоступні – присвятіть більше часу на читання Святого Письма та молитву.

Заохочую розпочинати Літургію Пасхального Трідіуму у всіх парафіях у той самий час, щоб ми у єдності переживали найважливішу Літургію літургійного року. Пропоную розпочати Літургію у Великий Четвер і Страсну П’ятницю о 18.00, а Пасхальну Вігілію о 21.00.

На період тривання епідемії даю всім монахам, монахиням та семінаристам дозвіл на уділяння Святого Причастя, а також дозволяю на переживання Пасхальної Вігілії в монастирях та семінаріях.

3. Для освячення верби – є дві пропозиції:

 • Вдома. Батько або один з членів родини зі словами хресного знамення може окропити приготовлену вербу, після чого прочитає з Євангелія текст в’їзду Ісуса до Єрусалиму, літургійні читання з Вербної неділі, після Євангелія – молитву вірних, Отче наш і благословення для мирян.
 • Біля храму. Вірні, після домовленості зі священиком, збираються в менші групи, вживаючи усіх запобіжних заходів, та священик освячує вербу

4. Для благословіння пасхальних страв є дві можливості:

 • Вдома. Перед початком великоднього сніданку батько або один з членів родини промовляє урочисту молитву:

 Голова (батько) сім’ї  запалює свічку на столі і каже: Христос воскрес. Алілуя.
Усі відповідають: Воістину воскрес. Алілуя.
Потім один з учасників читає текст Біблії. 1 Сол. 5, 16-18
Брати і сестри, послухайте слів святого апостола Павла до Солунян: «Завжди радійте, невпинно моліться, за все дякуйте, бо це воля Божа в Ісусі Христі щодо вас».
або: Mt 6, 31 ab.32b-33 Брати і сестри, послухаймо святого Євангелія від Матея. Ісус сказав своїм учням: “Тож не журіться і не говоріть: «Що ми будемо їсти?» або «Що будемо пити?» Бо ж знає ваш Отець Небесний, що цього всього потребуєте. Шукайте перш за все Царства Бога і праведності Його, а це все вам додасться”.
Далі голова каже:Молімося. З радістю прославляємо Тебе, Господи Ісусе Христе, який після свого воскресіння явився учням при ламанні хліба. Будь з нами, коли ми з вдячністю споживатимемо ці дари, і, як ми сьогодні приймаємо у гостину Тебе в наших братях, так і Ти прийми нас учасників бенкету в Твоєму Царстві. Котрий живеш і царюєш на віки вічні. Усі: Амінь
Після трапези батько чи голова родини каже: Учні пізнали Господа. Алілуя
Усі: При ламанні хліба. Алілуя.
Молімося. Боже, джерело життя, наповни наші серця пасхальною радістю і так само, як Ти дав нам їжу, плід землі, вчини, щоб у нас завжди перебувало нове життя, яке своєю смертю і воскресінням вислужив нам Христос і в своїй милості дав його нам. Котрий живе і царює на віки вічні. Усі: Амінь.

 • В храмі. Вірні, після домовленості зі священиком, збираються в менші групи, вживаючи усіх запобіжних заходів, та священик благословляє страви. У цьому випадку можна поєднати благословіння страв з посвяченням верби.

5. Допомога ближнім.

 • Дуже важливо дбати про правила безпеки. Збережіть всі санітарні норми (дезінфекція храму, чисті поверхні, ручки дверей, особиста гігієна)
 • Пам’ятати про самотніх, хворих і тих, хто перебуває у скрутному фінансовому становищі у ваших парафіях. Зробіть усе можливе, щоб допомогти їм.

6. Допомога Церкві, парафії, священикам та сестрам

Багато з вас опинилися у складній фінансовій ситуації через епідемію. Подібні труднощі є у наших парафіях, у священиків та монахинь. Прошу вас підтримати парафію і тих, хто вам служить і не має іншого доходу, крім ваших пожертв.

7. Адорація у храмі / Пресвяті Дари в темниці та у гробі /

Якщо ми це робимо, то дуже обережно, дотримуючись усіх санітарних норм. Найважливішою є зустріч з Христом. Ситуація, в якій ми опинились, закликає нас у смиренні перед Богом відкривати Його Святу Присутність у наших серцях, сім’ях та домах.

Бажаю Вам глибокого пережиття цих Святих Днів

Леон Дубравський

Правлячий Єпископ

Кам’янець-Подільської Дієцезії